Sayfalar

6 Kasım 2015 Cuma

Yar ile bayram / Dr. Ahmet Çağıl


Bu kitap bana eşimin dayısının kızından hediye ,içine güzelde bir not şiir yazmış 
Kitapdan çok istifade ettim

Nefs düşmanının bize neler ettiği
İnsanın arkadaşlarını ve çevresini nasıl seçmesi gerektiği
Tövbe etmenin bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiği çünkü zamanın hızla ilerlediği


kitabın içinden:
Gavs-ı Bilvanisi Seyyid Abdülhakim hazretleri, bir gün bize sohbetinde Şeyh Sa’di-i Şirazi’den bahsetti:
 -Şeyh Sa’di-i Şirazi, büyük bir Allah dostu idi, dedi. Bir gün hamamda bazı insanların tas içerisinde bizim bildiğimiz kilden çamuru sakalına, yüzlerine sürdüklerini görmüş. 
Şeyh Sa’di-i Şirazi: -“O çamur o kadar güzel kokuyordu ki kokusu dimağıma sindi. Gönül dili ile o çamura sordum:” 
-“Ey kil, bu izzet, bu şeref sana nereden geldi? Bu güzel koku sana nereden bulaştı? Senin güzel kokundan mest oldum. Misk misin? Amber misin? Bu nedir böyle?” 
Çamur lisan-ı hal ile: -“Ben hakir bir toprak idim. Lakin bir müddet gül ile beraber kaldım. Onun izzetinden bana da kemal bulaştı. Bendeki bu azizlik ve şeref, onunla kısa bir süre de olsa beraber olmamdan, sohbet etmemden hasıl oldu. Ama yine de hor ve hakir bir toprağım.” 
Gavs-ı Bilvanisi hazretleri, Şeyh Sa’di-i Şirazi’nin bu sohbetini yaptıktan sonra: -“İnsan, Allah’ın dostlarıyla ve sevdikleriyle beraber olursa o velilerin güzel halleri bu misalde olduğu gibi insana bulaşır. 


"Bir müminin ağladığını gördüm.Onun bu davranışını münafıklık zannettim.Bu yaptığım suizandan dolayı bu günahın tesiri üzerimde beş ay boyunca devam etti.Ve bu süre içinde gece namazlarına kalkmakta çok zorlandım." Süfyan-ı Sevri (K.s.)

İmam-ı Rabbani hazretleri "İbadet ve taat Allah Teala için olmalıdır, Allah için yapılan ihlastır. Cennet ve cehennem için yapılan ise ihlas değildir." buyuruyor.

"Büyüklerden birine sormuşlar :
-Kurban, siz bu makamları nasıl elde ettiniz ? diye.
O da şöyle cevap vermiş :
-Biz edebimizi un yaptık amelimizi ise tuz."


Her tasavvuf ehline tavsiyemdir kitap

9 yorum:

 1. Tasavvuf kitaplarını çok severim. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
 2. bende çok severek okuyorum yorumunuz için teşekkürler o zaman daha sık ugrayın bana zira ben bu aralar çoğunlukla tasavvuf kitabı yorumluyorum ve okuyorum

  YanıtlaSil
 3. İlk olarak siteniz çok güzel.sitenize destek olmak isterim benimde eğitim amaçlı sitem var reklam takası yada dost siteler bölümüne sizi ekleyebilirim eğer isterseniz iletşim için:ysn34ysn34@hotmail.com

  YanıtlaSil
 4. teşekkür ederim ama senelerdir aynı durumdayım kullanıcım bile artmıyor ama bunu sorun etmiyorum açıkçası az olsun öz olsun beni takip edenler gerçek manada takip etsin istiyorum o yüzden geleceklerin de bir vesile ile geleceklerdir.nazik teklifiniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. konusu güzelmiş...
  bu tarz kitapları okumak bana manevi açıdan huzur verir, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim yorumlamana çok sevindim sizleri buralarda görünce mutlu oluyorum blogger lar intagrama başladı başlayalı azaldı burdaki yorumlar ve konular

   Sil
 6. Yolculuk esnasında kimlerle beraber olduğumuz önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle öyle kitabı aslında özetlemişsiniz bu yorumunuzla

   Sil
 7. okunurmuş ivit sölediğin içerik önemli :)

  YanıtlaSil

Yorumlamanız beni sevindirecektir