Sayfalar

10 Aralık 2014 Çarşamba

Tembellik Hakkı- Paul Lafargue


Kapitalizmi anlatan ,kapitalizmin üzerimizdeki en yıpratıcı etkilerini tembellik hakkı üzerinden anlatan bir çok düşünür bir çok burjuva bir çok iş adamından örnekler veren dolu dolu ,düşündürücü,mantık yürüttüğümüzde günümüzde yansımalarını çok canlı örneklerle gördüğümüz bir düşünce sistematiği vermiş bize yazar bu kitapta.
Nasıl anlatabilirim ki ne kadar sevdiğimi ?
Kitapı cidden çok başarılı buldum çevirmenin de aklına ve diline sağlık diyorum harika bir çeviri olmuş

İnsanların hep daha fazla çalışma,daha çok daha çok kazanma ve kazandıklarını dikte edilen ürünlere harcama tutkularından bahsediyor,
Bizlerin kendimize,ahlaki değerlerimize,erdemlerimize ve sanatsal yeteneklerimize hatta hiçbirşeye yetmeyecek bir dünyada yaşadığımızı ve bu bunların hiçbirini yapacak kadar fırsat tanınmadığından 
işçi sınıfının köleleştirildiği
birilerininde midelerinin tıka basa dolduğunu gözler önüne seriyor.
Kesinlikle adaletin olmadığı 20. yy da halen geçerliliğini malesef yitirmemiş malesef diyorum çünkü içindeki anlatılan olaylar keşke bir nebze olsun değişmiş olsaydı günümüzde.Ancak bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.Çalışmaktan ürettiklerini tüketmeye zamanı kalmayan zavallı işçilerin- tüketmeye niyetlendiyse bile parasının yetrmeyeceği düzeni gözümüze sokuyor • öğrendiklerim : 
 • commerce:Alışveriş

  1. essay:Deneme
  2. Trade:Ticaret An Essay Trade an Commerce : /Alışveriş ve Ticaret Üzerine Risale(1770 yılında Londrada yazılan bir denemeydi ve o dönemde büyük bir gürültü kopardı)
  3. İspanyol Atasözü: Descansar es salud : Dinlenmek Sağlıktır

   Les Ouvriers europeens: Avrupalı İşçiler 1885 Mösyö F.Le Play ın kitabı

   • Avrupa uluslarının ulusal orduları yoktur.Onların paralı askerlerden oluşan orduları vardır.Bunlar kapitalistleri on saat maden ocağına ya da dokuma tezgahına mahkum etmek isteye halkın öfkesine karşı korur.Dolayısıyle kemer sıkan işçi sınıfı aşırı tüketime mahkum burjuvazinin göbeğini iyice şişirmiştir.
   • Örneğin Parisin ve Lyon un kaleleri şehri yabancıya karşı korumak için değil isyan durumunda "iç düşmanı" ezmek için inşa edilmiştir.
   • 21Ocak 1879 da Sanayı Kongresi Berlinde toplanmıştır.
   • Bugün kolu kanadı kırık cılız çiçekler olan , soluk renkli,kansız cansız,midesi sakat fabrika kızları ve kadınları var!..
   • Çağımızın çalışma yüzyılı olduğu söyleniyor ,aslında acının,sefaletin ve çürümenin yüzyılı
   • 'Halklarım ne kadar çok çalışırsa, ahlaksızlık o denli azalır, diye yazmıştı 5 Mayıs 1807'de Napoleon Osterode'da.'  2 yorum:

  1. Blogunun son hali harika olmuş... Sade ve asil duruyor :)

   YanıtlaSil
  2. Evet canım bir degisiklik yapmam gerekiyordu bunu begendim fazla sa.vakit ayiramiyorum dizayn falana eskisi.gibi bu sade oldugu.icin bencede oldu 😀guzel.yorumlarinla beni.mutlu ediyorsun seninle keske daha yakindan tanisma olanagim olsaydi, cunku her yerde her.zaman yanimdasin senin.kadar vefali cok az insan var.bloglarda,bir eylem birde sen allah.ne.muradiniz varsa versin yüreği guzellerim

   YanıtlaSil

  Yorumlamanız beni sevindirecektir