İslam Tarihi alanında yazdığı kitaplarda bir neslin yetişmesinde büyük emeği olan İhsan Süreyya Sırma hoca, çalışmalarını iki önemli kitapla zenginleştirdi. Haçlı Seferleri, Peygamberler Tarihi adındaki iki kitap raflardaki yerini aldı.İhsan Süreyya Sırma imzasıyla çıkan kitapların ilki Anadolu coğrafyasıyla yakından ilgili:Haçlı Seferleri.

12. Ve 13. Yüzyılın en önemli olayı olarak kabul edilen bu seferler, Avrupa'dan başlayıp Kudüs'e kadar devam eden bir coğrafyada derin izler bırakmıştı. Kudüs'ü Müslümanlardan kurtarma iddiasıyla yola çıkan Haçlılar, geçtikleri her yerde taş üstünde taş bırakmayacak bir yıkım gerçekleştirmişlerdi. Başlangıcında Dini boyutu ön planda olan bu seferler zaman içinde bir yağma hareketine dönüşmüştü. Anadolu Selçuklularının ve ‘Şarkın sevgili sultanı' Selahattin-i Eyyubi'nin olağanüstü gayretleriyle önlenmeye çalışılan bu işgal ve yağma hareketi, İslam coğrafyasında onulmaz yaralar açmış ve iki yüzyıl boyunca tüm Müslümanların acısı dinmemişti.

İhsan Süreyya Sırma Hoca bu önemli olayı akıcı bir üslüpla, başlangıcından sonuna kadar gözler önüne sermiş. Tüm haçlı seferlerini teker teker inceleyerek okuyuculara doyurucu bilgiler vermiş. Bu süreçte yaşananları, Müslümanların parçalanmasının Haçlılar tarafından nasıl kullanıldığını, Küdüs'ün düşüşü ve Selahaddin-i Eyyubi tarafından tekrar ele geçirilişi sırasında yaşananları detaylarıylaanlatmış. Çekilen acılara, dökülen kanlara ve verilen mücadelelere okuyucuyu da ortak etmiş.

Bu bölgede yaşayan Müslümanların ve özellikle Anadolu coğrafyasında yaşayan insanların birincidereceden ilgi alanına girmesine rağmen Haçlı Seferleri konusunda yeterli çalışmanın olmadığı bir gerçek. Bu çalışma, hem bu konudaki eksikliği gidermesi hem de bu önemli olayı anlaşılır bir üslupla anlatması açısından oldukça önemli bir eser sayılabilir.

KİTABIN KÜNYESİ
Kitabın adı: Haçlı Seferleri
Yazar: İhsan Süreyya Sırma
Yayınevi: Beyan Yayınları
Türü: Tarih
Yayın tarihi: Nisan 2013
Sayfa sayısı: 208 sayfa
ISBN: 9789754735499

PEYGAMBERLER TARİHİ
İhsan Süreyya Sırma hoca tarafından kaleme alınan ikinci kitap Peygamberler Tarihiismini taşıyor. Hz. Âdem'den peygamberimize gelinceye kadar gelen ve Kur'an'da adı geçen tüm peygamberlerin anlatıldığı bu eser, Peygamberlerin hayatıyla ilgili Kur'an âyetlerinin merkeze alındığı bir çalışma özelliği taşıyor.
Peygamberler Tarihi'nde, Hz. Âdem'le başlayıp Hz. İsa ile sona eren tüm peygamberlerin hayatı, yaşadıkları ortam, verdikleri mücadele ve savundukları dava, Kur'an, Hadis ve İslam Tarihinin ilk dönem kaynaklarından hareketle anlatılmış. İhsan Süreyya Sırma hoca, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in hayatını diğer çalışmalarında detaylı olarak anlattığı için bu çalışmasına almamış.
Peygamberler Tarihi alanında yayınlanmış pek çok esere rağmen İhsan Süreyya hocanın bu çalışması, Kur'an âyetlerine, hadislere ve temel kaynaklara dayalı olmasının yanında özel değerlendirmelerden ve kendine has üslubundan dolayı benzerlerinden ayrılıyor
Bu iki eser de İhsan Süreyya Sırma hocanın tüm eserlerini yayınlayan Beyan Yayınlarıtarafından kültür dünyamıza kazandırılmış.
KİTABIN KÜNYESİ
Kitabın adı: Peygamberler Tarihi
Yazar: İhsan Süreyya SırmaYayınevi: Beyan YayınlarıTürü: İslamYayın Tarihi: Nisan 2013Sayfa sayısı: 224 sayfa,
ISBN: 9789754735482

Kaynak